Tyłem do kierunku jazdy - Kuncio.pl
Blog parentingowo-lifestylowy
parenting, lifestyle
329
single,single-post,postid-329,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
tyłem do kierunku jazdy

09 lip Tyłem do kierunku jazdy

Bez fotelika samochodowego ani rusz.

Tak przynajmniej powinien myśleć każdy, kto ma dziecko i samochód, którym chce to dziecko przewozić.

Wiele się mówi o tym, na co należy zwrócić uwagę przy wyborze fotelika, czyli waga dziecka, wyniki w crashtestach, to czy pasuje do naszego samochodu. Jest to wszystko prawda, bo fotelik ma być bezpieczny, ale i dopasowany do dziecka.

Jednak na to, na co ja zwróciłabym największą uwagę, to możliwość montowania fotelika samochodowego tyłem do kierunku jazdy.

Od razu odpowiem na pytanie tym, którzy powiedzą, że przecież przodem dziecko lepiej wszystko widzi. A czy jak jedzie tyłem ma zamknięte oczy? Przecież świat wygląda tak samo, a skoro od urodzenia dziecko jeździ tyłem to jest to dla niego normalne. Tak naprawdę to my przekładamy na małego człowieka nasze odczucia i dlatego tak szybko sadzamy dzieci przodem do kierunku jazdy. Poza tym pamiętajmy, że my również nie zawsze podróżujemy przodem, weźmy chociażby pod uwagę pociąg, w którym miejsca siedzące nie są tylko przodem do kierunku jazdy, ale także  tyłem.

Dlaczego jazda tyłem jest lepsza?

Przede wszystkim zapewnia lepszą ochronę dla głowy i szyi.

Większość wypadków drogowych to zderzenia przednie i to właśnie przed tymi zderzeniami chroni jazda tyłem.

Przy zderzeniu przednim głowa zostaje wyrzucona do przodu ze znaczną siłą, która powoduje ruch głowy w kierunku przód-dół i następnie do góry. Szyja dorosłego człowieka jest w stanie wytrzymać takie obciążenie, ale szyja dziecka już niekoniecznie.

Prekursorem zmian w kwestii dłuższej jazdy tyłem była Szwecja. Badania, które przeprowadzili potwierdziły, że w przypadku jazdy tyłem, aż 5-krotnie zmniejsza się ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci.

W tej chwili prawo w Polsce nakazuje przewóz dzieci tyłem do kierunku jazdy do 9 kg. Oznacza to, że już tak naprawdę nawet 10-miesięczne niemowlęta można sadzać przodem, co wielu rodziców skwapliwie czyni a co, jak się okazuje, nie jest wcale bezpieczne.

W Polsce pojawia się coraz więcej modeli, które można zamontować tyłem do kierunku jazdy. Dokonując wyboru, zdecydowaliśmy się na Maxi Cosi 2wayPearl. Niekwestionowanym powodem było oczywiście bezpieczeństwo. Jednak to nie jedyny atut tego fotelika. Z racji tego, że gdy kupowaliśmy fotelik mieliśmy 3-drzwiowy, nieduży samochód potrzebowaliśmy fotelika, zajmującego niewiele miejsca. Większość fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy jest pokaźnych rozmiarów, a Maxi Cosi okazał się idealny i do tego może być montowany w obie strony, więc gdy będziemy planowali zmienić Małej kierunek jazdy nie będzie z tym problemu.

tyłem do kierunku jazdy

tyłem do kierunku jazdy

tyłem do kierunku jazdy

Fotelik może być montowany tylko z bazą ISOFIX. Do tego jest w pełni zgodny z nową regulacją i-Size oraz łatwy w obsłudze, a także dostępny w kilku wariantach kolorystycznych. Jednym słowem bezpieczeństwo i design, czyli 2w1. :)


 

Więcej na temat Maxi Cosi na: www.maxi-cosi.com

Więcej o fotelikach na: www.fotelik.info

No Comments

Post A Comment