Zmieniamy fotelik samochodowy. 3 porady, które ułatwią wybór. - Kuncio.pl
Trochę czasu już minęło od kiedy byliśmy zmuszeni zmienić nasz fotelik samochodowy, a konkretnie zrobiliśmy to jakieś 1,5 roku temu.
fotelik samochodowy, i-size, dyrektywa unijna, tyłem do kierunku jazdy
15680
single,single-post,postid-15680,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
fotelik samochodowy

28 lip Zmieniamy fotelik samochodowy. 3 porady, które ułatwią wybór.

Trochę czasu już minęło od kiedy byliśmy zmuszeni zmienić nasz fotelik samochodowy, a konkretnie zrobiliśmy to jakieś 1,5 roku temu. Wtedy właśnie przyszedł czas „przejścia” z fotelika nosidełka na ten większy, czyli fotelik dla malucha.

Wielu rodziców czuje się zagubionych i nie wie na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika. Mnogość produktów i prześciganie się przez producentów w ulepszaniu i chwaleniu swoich wyrobów na pewno w tym nie pomaga.

W związku z tym postanowiłam wziąć sprawy w swoje ręce i pomóc zbłąkanym owieczkom. :) Krok po kroku pokażę Wam na co należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni i bezpieczny fotelik samochodowy.

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy

Zaczynając poszukiwania fotelika powinniśmy zadać sobie pytanie, jaki kierunek jazdy jest w tym wieku odpowiedni. Nasze dziecko, do tej pory, jeździło tyłem do kierunku jazdy głównie dlatego, że takie są wymogi bezpieczeństwa w grupie wiekowej 0-1. Część rodziców zmienia fotelik, na przodem do kierunku jazdy, jeszcze przed ukończeniem przez dziecko 12 miesięcy, głównie z powodu wagi dziecka, które czasami nie jest w stanie do ukończenia pierwszego roku życia podróżować w foteliku-nosidełku, gdyż po prostu jest za ciężko lub za duże na niemowlęcy model.

Mimo to, jeśli taka sytuacja występuje, rekomenduję zakupić kolejny model montowany tyłem do kierunku jazdy.

Dlaczego tyłem?

Główny powód to bezpieczeństwo. Badania na temat bezpieczeństwa dzieci podczas jazdy wykazują, że co najmniej do 15 miesiąca życia powinny być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Dopiero wtedy można mówić o na tyle silnych mięśniach szyjnych, które będą mogły wytrzymać nagłe szarpnięcie podczas kolizji. W przypadku podróżowania przodem, głowa dziecka jest na tyle ciężka w stosunku do reszty ciała, że jej szarpnięcie do przodu mogłoby doprowadzić do poważnych uszkodzeń i obrażeń szyi i głowy.

Mówiąc w skrócie, w przypadku przewożenia tyłem do kierunku jazdy, siły działające podczas wypadku rozchodzą się po większym obszarze i w ten sposób są amortyzowane.

Regulacje na temat przewożenia dzieci do 15 miesiąca życia wprowadza dyrektywa unijna o nazwie i-size. Jeżeli zobaczymy fotelik z taką naklejką:

dyrektywa unijna i-size fotelik samochodowy

Możemy być pewni, że mamy przed sobą fotelik samochodowy, który powstał w oparciu o nowoczesne technologie i najnowsze badania z zakresu bezpieczeństwa dzieci w podróży.

Co jeszcze kryje się pod oznakowaniem i-size?

Oprócz narzucenia wieku, dotyczącego przewożenie dzieci, narzuca korzystanie z systemu ISOFIX, który ułatwia wpięcie fotelika w samochodzie. Ponadto wybór fotelika jest dokonywany w oparciu o wzrost, a nie o wagę dziecka, co w przypadku poprzednich fotelików było standardem.

Wożenie dzieci tyłem do kierunku jazdy do 15 miesiąca życia jest obligatoryjne, nie oznacza to jednak, że nie mogą być one przewożone w ten sposób o wiele dłużej. Foteliki samochodowe tyłem do kierunku jazdy mogą być stosowane u dzieci nawet do 4 roku życia.

Gdy już wiemy, że dla naszego dziecka lepszy jest wybór tyłem niż przodem. Co dalej?

Dopasuj fotelik do samochodu

Kupowanie przez Internet często jest bardziej opłacalne niż ze sklepu stacjonarnego. W końcu kto z nas nie robi zakupów przez Internet. Mimo to, przed zakupem fotelika samochodowego, nawet jeśli chcemy kupić go przez Internet, lepiej wybrać się do sklepu i przymierzyć fotelik do samochodu. Jeżeli tego nie zrobimy może okazać się on nietrafionym zakupem, a chyba lepiej i taniej dopasować fotelik do samochodu niż samochód do fotelika. :)

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na gabaryty fotelika. Niestety foteliki tyłem do kierunku jazdy są dość sporych rozmiarów i jeżeli mamy mały samochód, tym bardziej musimy na ten wskaźnik zwrócić uwagę. Ponadto musimy sprawdzić czy posiadamy ISOFIX. Nowe samochody są już wyposażone w ten system, jednak w przypadku starszych aut dobrze, abyśmy to sprawdzili, szukając informacji chociażby na stronie producentów fotelików. Marka Maxi Cosi ma listę aut sprawdzonych pod kątem instalacji ich fotelików, więc można to sprawdzić na ich stronie internetowej.

Gdy decydowaliśmy się na nasz fotelik mieliśmy trzydrzwiowe, bardzo małe auto. W tym czasie na rynku pojawiła się propozycja od Maxi Cosi – fotelik 2wayPearl, o którym już pisałam i który uważam, za rewelacyjny wybór. Głównie za idealne dopasowanie do naszego samochodu, a także za możliwość montowania fotelika przodem i tyłem.

Wybierz markę dopasowaną do siebie

Wśród fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy jest coraz większy wybór. Na pewno foteliki Maxi Cosi należą do tych mniejszych w porównaniu z konkurencją. Wybierając fotelik montowany tyłem, oprócz Maxi Cosi, warto zobaczyć i zapoznać się z ofertą takich marek jak: BeSafe, Britax, AxKid czy Concord.

3 Comments
 • Metis
  Posted at 07:57h, 04 sierpień Odpowiedz

  Oj wybór fotelika potrafi mocno przeczołgać rodzica po sklepach. My koniec końców kupiliśmy Axkid, który jest tyłem do kierunku jazdy i jestem bardzo zadowolona. Chociaż uważam, że trzeba dużo fotelików jednak przymierzyć bo nie każdy pasuje i spełnia wymagania rodziców :)

 • mlodytatatrenerEMS
  Posted at 08:18h, 04 sierpień Odpowiedz

  Właśnie jesteśmy na etapie rozglądania się za pierwszym fotelikiem. No nie jest tego mało, wybór nie jest prosty. Wpis super na pewno się przyda na przyszłość :)

 • Kat Nems
  Posted at 08:56h, 04 sierpień Odpowiedz

  u nas został jeszcze ostatni fotelik do kupienia, poxniej juz tylko podkladki beda.
  ciagle jestem jeszcze przed wyborem, szukam i czytam opinie.
  Twoje uwagi przydadza mi sie ogromnie!

Post A Comment