5 prostych zasad, które mogą ustrzec przed chorobami - Kuncio.pl
Blog parentingowo-lifestylowy
parenting, lifestyle
198
single,single-post,postid-198,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
mite-67638_1280

02 kwi 5 prostych zasad, które mogą ustrzec przed chorobami

Podejrzewam, że nie ma na świecie osoby, która chociażby raz w swoim życiu nie zetknęła się z jakąś infekcją czy chorobą. Ci, którzy posiadają dzieci wiedzą o tym najlepiej. Szczególnie dzieci, które poszły do żłobka lub przedszkola są, bardziej niż inne, narażone na różnego rodzaju infekcje. Z racji tego, że dzieci uczą się, między innymi, przez naśladownictwo warto już od najmłodszych lat wpajać im podstawowe zasady zachowania, higieny i odżywiania, które pomogą chronić je przed chorobami.

  1. Mycie rąk

Do światowego dnia Mycia Rąk jeszcze trochę czasu, ale nie oznacza to, że tylko w tym dniu powinien być ten temat poruszany. Powiem szczerze, że jak ostatnio widziałam taksówkarza, sikającego w trawę przy głównej trasie, to pomyślałam, że nie chciałabym być jego pasażerką. Starałam się jak najmocniej skupić i zapamiętać numery rejestracyjne, bo gdybym kiedyś miała „przyjemność” na niego wpaść podziękowałabym za kurs. Myśl o tym, że może przekazać mi cząstkę siebie, a raczej własnego moczu, przyprawia mnie o mdłości. Niestety brutalna prawda jest taka, że bardzo duża grupa ludzi obdarza nas tym dobrodziejstwem i przekazuje nam małe, niewidoczne gołym okiem bakterie, dlatego tak ważne jest mycie rąk.

 Na naszych dłoniach bytują miliony drobnoustrojów. Większość z nich należy do fizjologicznej mikroflory skóry, jednak oprócz tych „naturalnych” bakterii, na naszej skórze znajdują się także te, które znalazły się tam po zetknięciu z zanieczyszczoną powierzchnią i to ich powinniśmy się wystrzegać.

Mycie rąk  jest jedną z najprostszych metod, mogących ustrzec przed zarazkami przenoszonymi przez ręce. Badania pokazują, że mycie rąk wodą z mydłem przez 15 sekund redukuje liczbę bakterii aż o 90%, a kolejne 15 sekund usuwa całkowicie drobnoustroje.

Mycie rąk jest jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki i może zmniejszyć o połowę liczbę chorób biegunkowych i o blisko 30% liczbę zakażeń dróg oddechowych.

Należy mieć świadomość, że to przede wszystkim złe nawyki higieniczne dorosłych są przyczyną chorób biegunkowych u najmłodszych dzieci.

  1. Mycie warzyw i owoców

Kolejny ważny punkt związany z wodą. I tak jak poprzednio również bardzo prosty w wykonaniu.

Aby zrozumieć powagę sytuacji trzeba mieć wyobraźnię. Niektórym jej brakuje, więc potrzebna jest nieustanna edukacja i przypominanie, jak ważne jest mycie wszystkich warzyw i owoców spożywanych na surowo.

Myjąc warzywa i owoce przed spożyciem, i przed obieraniem usuwamy z nich zanieczyszczenia mechaniczne, jak piach czy błoto, ale także pasożyty np. tasiemca i owsiki. Ponadto wypłukanie pod bieżącą wodą usuwa szkodliwe resztki nawozów sztucznych.

  1. Witamina C

Jej regularne przyjmowanie zmniejsza ryzyko przeziębienia, uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne, a może także zmniejszać ryzyko udaru mózgu.

Z racji tego, że człowiek nie wytwarza witaminy c musi przyjmować ją w pokarmach lub w postaci suplementów.

  1. Zbilansowana dieta

O tym jak ważne jest odżywianie wspominałam już we wpisie Posiłki zdrowe i smaczne, czyli jak urozmaicić dania i nie zanudzić dziecka.

Budowanie odpowiednich nawyków żywieniowych działa z korzyścią na przyszły rozwój. Coraz więcej dzieci, ale i dorosłych, cierpi z powodu otyłości. Już na etapie niemowlęctwa możemy z tym walczyć dzięki odpowiednim działaniom, które pomogą uchronić nasze dziecko od zagrożenia otyłością. Niewątpliwy, pozytywny wpływ ma karmienie piersią, a także przyzwyczajanie dziecka do picia wody zamiast soków.

  1. Sen

Kto z nas nie lubi się wyspać. Gdy dobrze śpimy a sen jest odpowiednio długi, lepiej się nam wstaje, mamy lepsze samopoczucie w ciągu dnia i lepiej funkcjonujemy.

Paradoksalnie jeśli śpimy mało to wcale nie oznacza, że więcej z życia czerpiemy. Jest wręcz odwrotnie. Śpiąc za mało skracamy życie, gdyż obniżamy jego jakość. Jakość i ilość snu jest istotnym elementem naszego bytowania. Już w przypadku niemowląt powinniśmy dbać o ich sen. Podobnie jak w wielu przypadkach, tak i w przypadku snu dużo zależy od przyjętych nawyków. Problemy ze snem nie tylko wpływają na nasze samopoczucie, ale mogą wywoływać stany lękowe, często łączą się z występowaniem zespołu niespokojnych nóg, a także z częstszym występowaniem, już wcześniej wspomnianej, otyłości.


Źródła:

Raport. Higiena rąk i otoczenia Polaków.

www.poradnikzdrowie.pl

www.sen-instytut.pl

No Comments

Post A Comment