Pokój dziecięcy na lata - Kuncio.pl
Blog parentingowo-lifestylowy
parenting, lifestyle
180
single,single-post,postid-180,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
wallpaper-416046_1280

24 mar Pokój dziecięcy na lata

Niby taka banalna sprawa, a wielu rodzicom sprawia problem. Gdy przymierzaliśmy się do urządzania pokoju dla Małej wiedzieliśmy, że musi to być pokój na więcej niż rok czy dwa lata. Mimo iż podobały się nam aranżacje typowo niemowlęce, postanowiliśmy kupić meble proste w swej formie i skupić się głównie na dekoracjach.

Rozpoczynając urządzanie pokoju, w pierwszej kolejności należy wziąć pod uwagę kto będzie lokatorem – chłopiec czy dziewczynka. O to na czym skupić się, urządzając pokój odpowiednio do płci zapytałam Panią Basię z BB Wnętrza.

Stylistyka pokoju dla chłopca i dziewczynki nieco się różni. Dla małego chłopca możemy zaproponować elementy w kolorze błękitu, czy oranżu. Jeżeli zdecydujemy się na mocny, ciepły kolor ścian możemy pomalować tylko jedną ścianę np. tą, przy której dziecko się bawi. Starszym dzieciom nie powinno się narzucać nazbyt kolorowego wykończenia. Pokój dziewczynki należy potraktować jako pokój przyszłej nastolatki, absolutnie nie może to być intensywny róż, a raczej coś w jego delikatnych odcieniach.  Dziewczynka potrzebuje miejsce do przechowywania ubrań i biżuterii. W takim pokoju potrzebne są puszyste i miękkie powierzchnie. Nie przesadzajmy z ilością dekoracji, jak również z ilością kolorów na meblach i wykończeniu – nowy pokój szybko zapełni się zabawkami, co może spotęgować wrażenie chaosu.”

Pokój Poli jest w takiej samej tonacji jak nasz salon. W związku z tym na ścianach jest jedynie kolor: piaskowy połączony z zielenią. Aby nadać mu dziecięcego charakteru zaopatrzyliśmy się w naklejki, ale takie które można bez problemu zerwać i nie zostawią śladów, gdyby zmieniła się nam koncepcja. Dodatki, na których się skupiliśmy w dużej mierze zawierają elementy oranżu, gdyż ten kolor stał się dominującym jeżeli chodzi o dodatki. Lampa, napis na ścianie, dywan wszystkie z tych elementów są koloru pomarańczowego lub go zawierają.

IMG_0710 IMG_0706

Urządzając pokój dziecięcy nie można zapomnieć o miejscu do przechowywania zabawek. Na rynku jest wiele ciekawych rozwiązań. Od pojemników po regały w różnych konfiguracjach, które można dobrać w zależności od adaptowanej przestrzeni. Z biegiem lat kupione regały będą mogły zmienić swoją funkcję i stać się chociażby miejscem na książki.

Chcąc podsumować moją rozmowę z BB Wnętrza zapytałam się na jakich elementach powinien skupić się rodzic aranżując przestrzeń dla malucha?

„Pokój dla maluszka aranżujmy rzeczami łatwymi do wymienienia, tj: zasłony, poduszki, pościel, pluszaki itp. Nie kupujmy kolorowych tapet we wzorki, samochodziki, postacie z bajek, zastąpmy to rzeczami, które można postawić i szybko zastąpić czymś odpowiednim do wieku dziecka. W pokoju dziecka przyda się tablica korkowa lub też listwy do przypinania różnego rodzaju rysunków wykonanych przez nasze pociechy. Ciekawym rozwiązaniem jest pomalowanie ściany farbą magnetyczną, reaguje z magnesami i daje możliwość wykorzystania całej powierzchni ściany – to tutaj znajdą się kolorowe obrazki itp. Nie zapominajmy o doświetleniu w pokoju, w przypadku małych dzieci dodatkowa lampka przyda się w pobliżu łóżka – ułatwi wieczorne zasypianie, czy czytanie na dobranoc. U starszych dzieci dodatkowe oświetlenie montujemy w miejscu do nauki lub kąciku do rysowania. Co najważniejsze pamiętajmy, że dziecko, które ma ponad 6 lat samo podpowie nam co chciałoby mieć w swoim pokoju. Należy pozostawić dziecku możliwość wpływu na urządzenie swojego wnętrza, gdyż rozwija to kreatywność i zdolność abstrakcyjnego myślenia.”

527968_422207314533070_2066915088_n

 
     BB Wnętrza
     https://www.facebook.com/bbwnetrza

 

No Comments

Post A Comment