Jestem zajebistą matką - Kuncio.pl
Blog parentingowo-lifestylowy
parenting, lifestyle
16042
single,single-post,postid-16042,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
Jestem zajebistą matką

13 gru Jestem zajebistą matką

Tak właśnie dzisiaj pomyślałam, że w sumie to ze mnie zajebista matka. Taka pełnokrwista, trochę niedoskonała, trochę przewrażliwiona, trochę zabawna.

Po prostu matka – człowiek. Nie żadna matka – polka, czy matka – stereotyp. Zwykły człowiek, a może właśnie niezwykły, bo umiejący pogodzić się z faktem, że nie ma ludzi doskonałych?

Naprawdę potrafię ten fakt zaakceptować i dobrze mi z tym.

Dlaczego jestem supermatką?

Można by rzec, bo tak sobie powiedziałam i tak jest. I w sumie jest w tym trochę prawdy, bo jakoś tak czasami jest, że gdy powtarzasz sobie pewne stwierdzenia, niczym mantrę, one się nagle dzieją. Przestają być tylko w sferze nierealnej, a przechodzą do rzeczywistości. Wy również jeśli będziecie trochę mniej surowe dla siebie będziecie wspaniałymi matkami.

Dlaczego tak sądzę?

Bo zajebista matka, to matka świadoma. Świadoma swoich ułomności, świadoma granic swej wytrzymałości :) (bo takowe też ma). Świadoma tego, że relację z drugim człowiekiem, ze swoim dzieckiem, należy budować i pielęgnować. Jest to długi proces nauki i zdobywania wiedzy, opierania się także na intuicji. Wszystko po to, aby zbudować zdrową komórkę, którą w społeczeństwie nazywa się rodziną.

Zajebista matka to również ta, która szanuje, potrafi przepraszać i słucha. Nawet, gdy nie zawsze to wychodzi tak jak byśmy chcieli. Dlaczego tak się dzieje, że w teorii zakładamy, że szacunek należy się każdemu a zapominamy o nim w stosunku do dzieci?

Jak widać, do tego potrzebna jest świadomość a zaraz obok niej równowaga. Tak bardzo potrzebna w byciu matką, o czym pisałam tutaj. Nie chodzi o to, aby wszystko robić idealnie, ale robić z sercem. Najlepiej jak się umie. Chodzi o to, aby wyciągać wnioski dla siebie, ale i przez własne zachowania oraz postawy uczyć własne dzieci.

Szacunek oraz słowo przepraszam uważam za jedne z kluczowych elementów wychowania. Zdarzyło mi się  podnieść głos na moją córkę i wiem, że był to za każdym razem moment, z którego wyciągałam jakieś wnioski. Za każdym razem ją przepraszałam, bo uważam, że tak trzeba.

Jeśli przepraszamy kogoś równego nam wiekiem czy starszego, dlaczego nie mamy przepraszać naszych dzieci?

W mojej ocenie im też się to należy, jak każdej innej żywej istocie.

I nie podlega to dyskusji. Koniec i basta.

Świadomość i równowaga

Bycie zajebistą matką to nie bycie chodzącym ideałem albo udawanie, że się nim jest. O naszych super mocach świadczy nasz intelekt i miłość do dzieci, dzięki której możemy celebrować świadome i zrównoważone macierzyństwo oparte na dialogu, szacunku i zrozumieniu. My jesteśmy nauczycielami, ale nasze dzieci też są świetne w tej roli, bo uczą nas zupełnie nowego podejścia do życia i spojrzenia na nie przez inny pryzmat. W moim przypadku był to wymiar slow life, o którym pisałam tutaj.

Jeżeli codziennie podejmujesz trud wychowania, czerpiesz radość z krótkich wspólnych momentów, potrafisz przepraszać, szanujesz, kochasz i wszystko robisz świadomie w zgodzie ze sobą uwierz mi, że jesteś zajebistą matką. Matką na miarę Twoich możliwości. :)

Ta lista nie jest oczywiście zamknięta. Możesz do niej dopisać swoje własne propozycje. Takie, które czynią Cię wspaniałą mamą. :)

5 Comments
 • Klaudyna
  Posted at 08:37h, 19 grudzień Odpowiedz

  Miło tak z rana dowiedzieć się, że jedt się zajebistą matką :) Rzeczywiście jest tak, że żadna ze mnie matka-Polka, ale nigdy do tego nie aspirowałam :)

 • Bookendorfina Izabela Pycio
  Posted at 08:39h, 19 grudzień Odpowiedz

  Bardzo nie lubię tego określenia „Matka Polka”, kojarzy mi się z absurdalnym ideałem, któremu nikt nie jest w stanie sprostać. A przecież nasze codzienne wyzwania nie zawsze muszą być idealne, ale właśnie tak jak piszesz normalne, ludzkie, w pełni akceptujące nasze prawo do pomyłki, zmęczenia, czasem chęci oderwania. Najważniejsze, abyśmy z dnia na dzień, właśnie dzięki dzieciom, stawali się lepszymi ludźmi. :)

 • Polisz mam
  Posted at 09:12h, 19 grudzień Odpowiedz

  Zajebista nie jestem w swoich oczach, ale wiem jedno staram się być najlepszą mamą dla moich zajebistych dzieci:)

 • Ewa Glapa
  Posted at 10:32h, 19 grudzień Odpowiedz

  Z Twojej notki wynika że i ja jestem super mamą :)))))

 • Beata
  Posted at 11:10h, 17 styczeń Odpowiedz

  Zajebiste matki górą! :)

Post A Comment