Ekologiczna żywność - jak ją rozpoznać? - Kuncio.pl
Blog parentingowo-lifestylowy
parenting, lifestyle
51
single,single-post,postid-51,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode-theme-ver-8.0,wpb-js-composer js-comp-ver-4.9.2,vc_responsive
IMG_0686 - ekologiczna żywność

06 lut Ekologiczna żywność – jak ją rozpoznać?

Bycie Eko jest w ostatnim czasie bardzo modne. Na rynku jest wiele produktów, które są Eko. Gdy urodziła się moja córka zaczęłam zwracać większą uwagę na żywność, którą kupuję. Ale czy każda żywność określana jako ekologiczna bądź Bio faktycznie taka jest? Co potwierdza jej ekologiczność? Na te pytania poszukuje odpowiedzi większość osób.

Czy dana żywność jest ekologiczna potwierdzają odpowiednie certyfikaty. Na rynku istnieje kilka logotypów, po których można stwierdzić czy kupowany produkt pochodzi z upraw rolnictwa ekologicznego. Do najpopularniejszych należy europejskie logo żywności ekologicznej.

Logo_rol_eko

Obecność tej etykiety na opakowaniu gwarantuje wysoką jakość produktów, gdyż surowce potrzebne do wytworzenia żywności pochodzą z gospodarstw ekologicznych, położonych na terenach czystych i wolnych od zanieczyszczeń przemysłowych.

Kolejny często pojawiający się znak na sklepowych półkach to niemiecki certyfikat żywności ekologicznej „bio”.

logo_niemiecki_certfikat_zywnosci_bio

Oczywiście na rynku istnieją także inne certyfikaty, potwierdzające ekologiczne pochodzenie produktów. Tutaj przedstawiłam te znaki, z którymi spotykam się w sklepach najczęściej.

Widząc na produktach któryś z dwóch powyższych logotypów mamy pewność, że  pochodzi on z upraw rolnictwa ekologicznego. Jeżeli widzimy na półce produkt zapakowany w szary papier, jedynie z napisem „ekologiczny”, to jest to jedynie chwyt marketingowy, ponieważ tylko i wyłącznie certyfikat potwierdza ekologiczność produktu.

No dobrze, ale czy mimo iż żywność posiada odpowiednie etykiety to jest całkowicie pozbawiona pestycydów? No właśnie nie do końca. Faktycznie, żywność ekologiczna wypada lepiej niż tradycyjna, ale nie oznacz to, że w każdym przypadku jest całkowicie pozbawiona szkodliwych substancji. Dlaczego tak jest? Odpowiedź jest prosta, gdyż dyrektywy unijne dopuszczają występowanie 27 pestycydów pochodzenia naturalnego i warto o tym wiedzieć.[1]

Osobiście jest umiarkowanym zwolennikiem żywności ekologicznej. Co to oznacza? Tylko tyle, że w mojej lodówce nie ma tylko i wyłącznie produktów ekologicznych. Są produkty, których nigdy nie kupuje ekologicznych, bo uważam, że jest to strata pieniędzy. Nie ma co ukrywać, że nie jest to żywność tania. W mojej mini spiżarni znajdują się głównie ekologiczne mąki: gryczana, żytnia i orkiszowa, a także różnego rodzaju kasze. Niektóre produkty, jak chociażby jajka, staram się kupować ze sprawdzonych i znanych gospodarstw rolnych. Jednym słowem wszystko z umiarem.

Więc czy warto kupować ekologiczną żywność? Wydaje mi się że tak, ale należy to robić z głową, aby nie zapętlić się w tym byciu Eko. Ekologia stała się po prostu modna, więc jest dobrą pożywką marketingową dla firm. Dlatego też warto zastanowić się nad kupowanymi towarami i nad tym czy faktycznie określony produkt ekologiczny jest o tyle lepszy od tradycyjnego, że warto zapłacić za niego często dwukrotnie więcej pieniędzy.

[1] http://www.pro-test.pl/

2 Comments
  • Beata Cz.
    Posted at 14:16h, 02 czerwiec Odpowiedz

    Polecam sklep z ekologiczną żywnością SKLEPdietetyczny.pl. Rewelacyjnie zaopatrzony, duży wybór produktów, tanio, szybka wysyłka, również kurierem i do paczkomatu, wszystko ładnie zapakowane 😉

  • Pełnowartościowa dieta
    Posted at 10:17h, 03 sierpień Odpowiedz

    Pełnowartościowa dieta musi zawierać niezbędne witaminy i składniki odżywcze. Zdrowe nawyki żywieniowe bardzo dobrze wpływają na żołądek. Zwracaj uwagę na to co jesz na śniadanie, obiad, kolację.

Post A Comment